facebook aparat instagram google+
نسل


ثبت نام     بازیابی رمز عبور
تحلیل ها
اخبار

کاهش دوباره رشد موالید در سال ۹۴

موضوع: آخرین مطالب
تاریخ انتشار: ۲۱-۰۳-۹۵
  

به گزارش عیارآنلاین ،علی اکبر محزون در نشست خبری که به مناسبت روز ملی جمعیت برگزار شد، به رشد موالید در کشور اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر بعد از بازنگری در سیاست های جمعیتی برای چند سال رشد موالید به طور خفیف افزایش یافت، اما از سال ۹۴ دوباره با کاهش رشد موالید رو به رو بودیم به طوری که در سال ۹۱ رشد موالید ۲.۹ و در سال ۹۲، ۳.۵ ، سال ۹۳، ۴.۲ و در سال ۹۴ به ۲.۳ درصد کاهش پیدا کرد.

ali-akbar-mahzon

وی گفت: نرخ موالید به ازای هر هزار نفر جمعیت در کشور در سال ۹۳، ۲۰.۱ بود که این نرخ در سال ۹۴ به ۱۹.۸ کاهش پیدا کرد.

رشد منفی موالید در ۴ استان

مدیرکل دفتر اطلاعات و آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال گفت: استان های قم، یزد، هرمزگان و همدان با ۵.۶، ۵.۴، ۴.۹ و ۴.۸ درصد به ترتیب دارای بیشترین رشد موالید و همچنین استان های گیلان با منفی ۳.۴، لرستان با منفی ۲، کرمانشاه با منفی ۰.۶ و آذربایجان شرقی با منفی ۰.۲ کمترین رشد موالید را به خود اختصاص داده اند.

محزون همچنین به سن مادران در فرزندآوری اشاره کرد و اظهار داشت: آمارهای سال ۹۴ نشان می دهد ۸۹ درصد ولادت ها مربوط به مادران ۱۹ تا ۳۷ ساله بوده که میانگین سن مادران ۲۸.۴ سال بوده است. مادران ۲۹ ساله با ۶.۴، ۲۸ ساله با ۶.۳ و ۲۷ ساله با ۶.۲ درصد بیشترین سن مادران در ولادت ها را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: در سال ۸۹ نیز ۹۰.۶ درصد ولادت ها مربوط به مادران ۱۸ تا ۳۶ سال بوده و این در حالی است که درسال ۹۴، ۸۹ درصد ولادت ها به مادران ۱۹ تا ۳۷ سال اختصاص یافته است.

به گفته وی در سال گذشته، ۸۸.۵ درصد ولادت ها مربوط به پدران ۲۳ تا ۴۱ سال بوده است. این در حالی است که در سال ۸۹، ۸۹.۲ درصد ولادت ها مربوط به پدران ۲۲ تا ۴۰ سال بوده است.

مدیرکل دفتر اطلاعات و آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال همچنین به تحلیل فاصله ولادت ها از ازدواج والدین برای اولین بار در کشور اشاره کرد و افزود: در سال ۸۹، ۵۲.۴ درصد ولادت ها در ۵ سال اول زندگی زوجین و ۲۴.۷ درصد نیز در ۵ سال دوم زندگی رخ داده است.

محزون گفت: این در حالی است که در سال ۹۴ این درصدها تغییر یافته به طوری که ۴۵.۴ درصد ولادت ها در ۵ سال اول و ۲۹.۳ درصد ولادت ها در سال دوم زندگی به ثبت رسیده است این آمارها نشان می دهد که زمان بندی فرزندآوری دچار تغییراتی شده و بخشی از آن از ۵ سال اول زندگی مشترک به ۵ سال دوم انتقال یافته است.

وی در ادامه اظهار داشت: یکی از اقداماتی که به مناسبت این روز باید انجام شود رصد مستمر اجرایی شدن سیاست ها و ارزیابی و پایش برنامه هایی است که اجرا می شود.

وی گفت: روز ملی جمعیت با هدف رصد و ارزیابی این برنامه ها برگزار می شود و در سازمان ثبت احوال نیز همایش هایی تخصصی در استان های مختلف اجرا می شود به طوری که شورای راهبردی جمعیت به ریاست استانداران و دبیری ادارات کل ثبت احوال سراسر کشور  تشکیل شده و برنامه هایی را به همین مناسبت به اجرا خواهند گذاشت.

منبع: مهر

برای درخواست مقاله باید وارد سایت شوید
ورود،ثبت نام

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)